REKLAMA

Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki?
Logo strony

Resort kultury zapowiada nowe programy na 2025 rok i odbudowę zabytków po powodzi

Renata KajewskaRenata Kajewska
30.09.2024
Aktualny

Godziny nadliczbowe w instytucjach kultury
Nabory do pierwszych trzech programów – „Ochrona Zabytków”, „Promocja kultury polskiej za granic” i „Edukacja artystyczna” – rozpoczyna się 4 października. Wnioski można składać do 5 listopada. Resort kultury przeznaczy ponadto 100 mln zł na zabytki, które ucierpiały podczas powodzi. Specjalny nabór na ten cel, w ramach Programu „Ochrona zabytków”, zacznie się w styczniu już 2025 r. – zapowiedziała wiceministra.

Termin ogłoszenia wyników w trzech programach na 2025 rok zostaną podane do 12 listopada. Nabory do kolejnych programów zostaną ogłoszone na przełomie października i listopada. To zapowiedź resortu kultury na konferencji, która odbyła się 30 września 2024 r.

Rozpoczynamy nabory do Programów Ministra. To jest moment, na który czeka bardzo dużo osób i wiele instytucji i od którego zależy, jak będzie wyglądała polska kultura w przyszłym roku – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 września 2024 r. – Przez kilka ostatnich miesięcy spotykaliśmy się z grupami eksperckimi z różnych środowisk, żeby zadecydować, co i jak można zmienić oprócz planowanej zmiany systemu informatycznego.

Po wsłuchaniu się w głosy ekspertów, zdecydowaliśmy się wprowadzić zmiany, które sprawią, że cały proces przyznawania dotacji w ramach Programów Ministra będzie transparentny, efektywny, sprawiedliwy i dający możliwość realizacji ambitnych, wysokobudżetowych projektów przy zachowaniu równych szans dla mniejszych inicjatyw – podkreśliła.

To, co zrobiliśmy, jest bardzo ważne dla wnioskodawców, którzy wreszcie będą znać realny termin publikacji wyników naboru. Po 5 dniach roboczych od zamknięcia naboru będziemy informować o tym, kiedy będą wyniki. Minimalnie będzie to 27 dni, maksymalnie 3 miesiące – w zależności od tego, ile wniosków wpłynie – mówiła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN.

Uwaga
Uwaga

Zostanie także wprowadzone nowe narzędzie – System Obsługi Programów (SOP), który przenosi cały proces dotacyjny do środowiska cyfrowego. Papierowe formularze i dokumenty nie będą konieczne, a proces ubiegania się o dotacje i zarządzania nimi będzie prostszy, szybszy i bardziej przejrzysty.

Wnioskodawca z dowolnego miejsca i o dowolnej porze będzie miał dostęp do wszelkich niezbędnych informacji, zaś o statusie złożonego wniosku (przyznanej dotacji, zawartej umowie itd.) poinformują go odpowiednie powiadomienia.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Renata Kajewska
Autor

Renata Kajewska

Renata Kajewska - redaktor publikacji płacowych od ponad 20 lat, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu pracy pracy na UW oraz studiów dla menedżerów kultury na SGH, miłośniczka książek i kultury skandynawskiej

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

Iwona
Michał
Barbara
Magdalena
+51
Numer Specjalny

Numer specjalny 42 Grudzień 2024 r. Styczeń 2025 r.