Konkurs unormowano w art. 919-921 Kodeksu cywilnego. W przepisie tym posłużono się określeniem „przyrzeczenie publiczne”, obejmującym swoim zakresem w szczególności pojęcie „konkursu”.
Co to jest przyrzeczenie publiczne
Jak stanowi art. 919 § 1 Kodeksu cywilnego, kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.
W wyroku Sądu Najwyższego z 12 września 2002 r. (sygn. akt IV CKN 1274/00), wyjaśniono: „Przyrzeczeniem publicznym w rozumieniu art. 919 § 1 k.c. jest uczynione publicznie przyrzeczenie nagrody za określone zachowanie się. Uznaniu go za uczynione publicznie sprzeciwia się skierowanie oświadczenia przyrzekającego do oznaczonej, indywidualnie określonej osoby, która może ubiegać się o nagrodę. Jednak jeżeli przyrzekający wskazał takie osoby za pomocą pewnej ogólnej właściwości, to okoliczność, że na tej podstawie mogą one zostać zindywidualizowane, nie stanowi przeszkody do uznania przyrzeczenia za skierowane do nieoznaczonych osób”.
Publiczne przyrzeczenie nagrody powinno być co do zasady złożone w taki sposób, aby mogło dotrzeć do nieokreślonej liczby nieoznaczonych osób, a więc – na przykład – za pośrednictwem prasy, radia, telewizji, Internetu, reklamy kinowej, plakatów, ulotek (wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 2005 r. (sygn. akt I CK 104/05).
Za szerokim stosowaniem przepisów o przyrzeczeniu publicznym Sąd Najwyższy opowiedział się w wyroku z 28 kwietnia 1969 r. (sygn. akt II CR 72/69), stwierdzając, że jakkolwiek przy tzw. konkursie zamkniętym, w którym bierze udział imiennie określona liczba zaproszonych uczestników i który nie został podany do wiadomości publicznej za pośrednictwem prasy, radia czy innych ogólnie dostępnych środków informacji, nie ma – sensu stricto – publicznego przyrzeczenia nagrody konkursowej, to jednak przepisy art. 919 i nast. Kodeksu cywilnego mają w tym wypadku zastosowanie. Przyrzeczenie nagrody nosi bowiem charakter publiczny w tym sensie, że nie jest adresowane do określonej, z góry znanej osoby, lecz do grupy osób, spośród których zostanie w przyszłości wyłoniony – w sposób określony w warunkach konkursu – autor najlepszego dzieła.
Na czym polega przyrzeczenie zwykłe i przyrzeczenie nagrody konkursowej
W omawianych przepisach odróżniono:
Z komentarza eksperta Prawo i finanse w kulturze dowiesz się:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.
Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:
Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!
Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
Dyrektor instytucji kultury a zasada jednoosobowego kierownictwa – zakres kompetencji i odpowiedzialności
Dlaczego omijanie procedury zamówień publicznych jest najprostszą drogą do zwolnienia dyrektora instytucji kultury
Które przepisy Aktu o AI instytucja kultury musi zacząć stosować od 2 lutego, a które od 2 sierpnia 2025 roku