Zmiany w prawie autorskim – g odziwe wynagrodzenie
Utrzymano zasadę, że jeżeli z umowy nie wynika, że przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji nastąpiło nieodpłatnie, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Z tym że dodano regulację zobowiązującą nabywcę praw/licencjobiorcę do zapłaty „godziwego wynagrodzenia”, które ma być odpowiednie do zakresu udzielonego prawa, charakteru i zakresu korzystania oraz korzyści wynikających z korzystania z utworu. Wprowadzono też domniemanie, że wynagrodzenie proporcjonalne do przychodów z korzystania z utworu uznaje się za godziwe i odpowiednie w rozumieniu ustawy.
Zmiany w prawie autorskim – k lauzula bestselerowa po nowemu
Twórcy nadal mają prawo żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd w razie, gdy po przeniesieniu praw bądź udzieleniu licencji okazało się ono wyraźnie nieadekwatne do korzyści, jakie uzyskał kontrahent (np. w sytuacji, gdy autor stał się sławny po zawarciu umowy, otrzymał ważną nagrodę lub stanowisko, czy niszowa dotąd tematyka jego dzieł stała się modna). Zmianie uległa stylistyka ustępu 1, a nowododany 2 wyłącza stosowanie tego uprawnienia co do umów zawartych z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi albo z niezależnym podmiotem zarządzającym, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
Z komentarza eksperta Prawo i finanse w kulturze dowiesz się:
Jakie zmiany w prawie autorskim muszą stosować instytucje kultury
Przeczytaj także:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.
Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:
Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!
prawnik, trener, publicysta, społecznik. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Regularnie prowadzi szkolenia dla sektora publicznego, ludzi nauki i przedsiębiorców, zwłaszcza na temat prawa własności intelektualnej, prawa pracy, prawa administracyjnego oraz szkolnictwa wyższego. Prowadzi blog: www.kreatywnieoprawie.pl
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa