REKLAMA

Prawo w kulturze 10% rabatu na 10 lat
Logo strony

Zobowiązanie teatru do odliczenia podatku od wydatków na zakup towarów i usług, z zastosowaniem sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 kwietnia 2025 r., 0112-KDIL3.4012.78.2025.2.EW)

08.04.2025
Aktualny

Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Pismo
Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
z dnia 8 kwietnia 2025 r.
0112-KDIL3.4012.78.2025.2.EW

Zobowiązanie teatru do odliczenia podatku od wydatków na zakup towarów i usług, z zastosowaniem sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a

Interpretacja indywidualna

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy Teatr jest zobowiązany do odliczenia podatku od wydatków na zakup towarów i usług, z zastosowaniem sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 20 lutego 2025 r. (wpływ 20 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(dalej: (...)) działa na podstawie:

1) ustawy z dnia 25 października 1991 r.j (Dz. U. z 2020 r. poz. 194; zm.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2020) oraz

2) umowy z dnia 20 lutego 2008 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą (…), zawartej pomiędzy (…), zmienionej (…) oraz Aneksem (…)

Na podstawie wpisu do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Gminę (…) (pod numerem (…)), (...) uzyskało osobowość prawną.

(...) jest również podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla celów VAT jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z uchwałą (…) celem działalności (...) jest tworzenie i upowszechnianie dóbr kultury, w tym w zakresie działalności teatralnej, a w szczególności:

1) coroczna organizacja – wspólnie z Fundacją – (…);

2) prezentowanie i upowszechnianie dzieł (...), a także najbardziej wartościowych polskich i światowych spektakli teatralnych;

3) promocja młodych twórców oraz kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi twórczości i talentów teatralnych;

4) edukacja teatralna dzieci i młodzieży;

5) współpraca ze środowiskiem artystycznym, naukowym i społecznym ruchem kulturalnym, realizowana, m.in. poprzez organizowanie koncertów, spotkań, odczytów itp.;

6) uczestniczenie we współpracy i wymianie artystycznej krajowej i zagranicznej.

(...) realizuje cele określone wyżej poprzez:

1) prowadzenie działalności impresaryjnej;

2) wystawianie spektakli teatralnych z udziałem zaproszonych artystów;

3) udział w tworzeniu spektakli i przedsięwzięć artystycznych we współpracy z innymi podmiotami;

4) organizowanie widowisk pozateatralnych, tj. koncertów, spotkań, odczytów itp.;

5) współpracę z krajową oraz zagraniczną kadrą artystyczną;

6) udostępnianie budynku siedziby (...) w celu organizacji konferencji, sympozjów, zjazdów oraz innych tego typu przedsięwzięć;

7) propagowanie świadomego i aktywnego udziału w kulturze oraz kształtowanie postaw społecznych zapobiegających problemom uzależnień.

Powyższe cele realizowane są przede wszystkim przez prowadzenie odpłatnej sprzedaży biletów. Klient zobowiązany jest do nabycia biletu, którego sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT. Przychody z odpłatnej sprzedaży biletów na spektakle, koncerty, itp. działania wynoszą ok. (...) zł rocznie.

Do czynności (…) generujących sprzedaż opodatkowaną VAT, zaliczyć dodatkowo należy:

- usługi najmu, dzierżawy i udostępniania składników majątkowych,

- usługi wydawnicze,

- organizowanie imprez kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, projekcji, spektakli, konferencji i innych spotkań, obsługi ruchu turystycznego,

- publikowanie i rozpowszechnianie wydawnictw, filmów i multimediów z zakresu swojej działalności.

Organizatorzy przekazują (...) środki finansowe w formie dotacji:

1) podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym utrzymanie i remonty obiektów;

2) celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;

3) celowej na realizację wskazanych zadań i programów.

W uzupełnieniu do wniosku, w odpowiedzi na pytania wskazali Państwo, że:

1. Od jakich wydatków (w związku z nabyciem jakich towarów i usług) planują Państwo odliczać podatek VAT, które są przedmiotem Państwa zapytania. Należy szczegółowo opisać.

Odpowiedź:

(...) zamierza odliczyć podatek VAT od wszystkich poniesionych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, ponieważ przedmiotem działalności gospodarczej (...) jest świadczenie odpłatnych usług wstępu na spektakle, koncerty. Usługa wstępu jest płatna, a ponieważ (...) działa jako podatnik (osoba prawna, która samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat), w rozumieniu ustawy o VAT, to również jest opodatkowana VAT. Nie jest to jedyna działalność, (…) podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Istotną częścią działalności gospodarczej, generującą bezpośrednio podatek VAT należny, jest również sprzedaż wydawnictw oraz wynajem powierzchni lokalowych w swojej siedzibie.

2. Do jakich czynności wykorzystywali/będą Państwo wykorzystywali towary i usługi, o których mowa powyżej, będące przedmiotem Państwa zapytania, tj.:

a) do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b) do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług,

c) do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odpowiedź:

(...) będzie wykorzystywał nabycie towarów i usług do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

3. Czy towary i usługi, będące przedmiotem wniosku, w związku z którymi chcą Państwo dokonać odliczenia podatku VAT, są/będą wykorzystywane przez Państwa:

a) do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniuustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.)?

b) do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniuart. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

c) zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniuart. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniuart. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odpowiedź:

(...) będzie odliczać podatek VAT do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniuart. 15 ust. 2ustawy z dnia 11 marca 2024 o podatku od towarów i usług.

4. W sytuacji, gdy towary i usługi, będące przedmiotem wniosku, w związku z którymi chcą Państwo dokonać odliczenia podatku VAT, są/będą wykorzystywane przez Państwa, zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów innych, niż działalność gospodarcza, to czy istnieje/będzie istniała możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniuart. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odpowiedź:

W przypadku prowadzonej działalności, innej niż działalność gospodarcza (...), nie ma możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków w całości do celów działalności gospodarczej.

5. Czy towary i usługi, będące przedmiotem wniosku, w związku z którymi chcą Państwo dokonać odliczenia podatku VAT, są/będą wykorzystywane przez Państwa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz do czynności zwolnionych od podatku VAT?

Odpowiedź:

Cała działalność (...) jest opodatkowana podatkiem VAT.

6. W przypadku, gdy nabywane towary i usługi, w związku z którymi chcą Państwo dokonać odliczenia podatku VAT, są/będą związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi, zwolnionymi i niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, to czy będą Państwo mieli możliwość przyporządkowania poszczególnych zakupów odrębnie do poszczególnego rodzaju wykonywanych działalności, tj. czynności zwolnionych, opodatkowanych i niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odpowiedź:

Jeśli czynności byłyby nieopodatkowane to poniesione wydatki związane z działalnością nieopodatkowaną lub niepodlegające opodatkowaniu nie będą przyporządkowane do poszczególnych działalności.

7. Czy realizują/będą Państwo realizować działalność statutową? Proszę wskazać, jaką konkretnie – należy wymienić wszystkie rodzaje tej działalności.

Odpowiedź:

Zgodnie z uchwałą nr (…) z dnia (…). celem działalności (...) jest tworzenie i upowszechnianie dóbr kultury, w tym w zakresie działalności teatralnej, a w szczególności:

1) coroczna organizacja – wspólnie z Fundacją – (…);

2) prezentowanie i upowszechnianie dzieł (...), a także najbardziej wartościowych polskich i światowych spektakli teatralnych;

3) promocja młodych twórców oraz kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi twórczości i talentów teatralnych;

4) edukacja teatralna dzieci i młodzieży;

5) współpraca ze środowiskiem artystycznym, naukowym i społecznym ruchem kulturalnym, realizowana m.in. poprzez organizowanie koncertów, spotkań, odczytów itp.;

6) uczestniczenie we współpracy i wymianie artystycznej krajowej i zagranicznej.

(...) realizuje określone ww. cele poprzez:

a) prowadzenie działalności impresaryjnej;

b) wystawianie spektakli teatralnych z udziałem zaproszonych artystów;

c) udział w tworzeniu spektakli i przedsięwzięć artystycznych we współpracy z innymi podmiotami;

d) organizowanie widowisk pozateatralnych, tj. koncertów, spotkań, odczytów itp.;

e) współpracę z krajową oraz zagraniczną kadrą artystyczną;

f) udostępnianie budynku siedziby (...) w celu organizacji konferencji, sympozjów, zjazdów oraz innych tego typu przedsięwzięć;

g) propagowanie świadomego i aktywnego udziału w kulturze oraz kształtowanie postaw społecznych zapobiegających problemom uzależnień.

8. Czy wszystkie czynności realizowane przez Państwa w ramach działalności statutowej (wymienionej w odpowiedzi na pytanie nr 7) są/będą odpłatne? Jeśli nie, to należy wskazać, które z nich są/będą nieodpłatne i w jaki sposób są/będą realizowane?

Odpowiedź:

Wszystkie wymienione działania statutowe wymienione w punkcie 7 są odpłatne. Powyższe cele realizowane są przede wszystkim przez prowadzenie odpłatnej sprzedaży biletów. Klient zobowiązany jest do nabycia biletu, faktury za najem powierzchni teatru, którego sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT.

9. Na jakie Państwa działania są/będą przeznaczone środki z dotacji podmiotowych i celowych? Czy służą one wyłącznie odpłatnej Państwa działalności statutowej Teatru? Jeśli, nie, to na jakie Państwa czynności (zadania) są przeznaczane te dotacje?

Odpowiedź:

Organizatorzy przekazują (...) środki finansowe w formie dotacji:

a) podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym utrzymanie i remonty obiektów;

b) celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;

c) celowej na realizację wskazanych zadań i programów.

10. Czy nabycie towarów i usług, od których chcą Państwo dokonać odliczenia podatku VAT, będzie dokumentowane wyłącznie fakturami wystawionymi na Państwa Teatr?

Odpowiedź:

Wszystkie odliczenia podatku VAT będą dokumentowane wyłącznie fakturami wystawionymi na (...).

Pytanie:Czy (...) ma obowiązek określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie ze „sposobem określenia proporcji”, o którym mowa w ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa, nie są Państwo zobowiązani do określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie ze „sposobem określenia proporcji”, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, ponieważ całość działalności (...) jest związana, bezpośrednio lub pośrednio, z prowadzeniem działalności gospodarczej (...).

(...) nie nabywa zatem żadnych towarów i usług, które byłyby związane z wykonywaniem działalności innej niż działalność gospodarcza.

Od dnia 1 stycznia 2016 r., na gruncie ustawy o VAT, obowiązujeart. 86 ust. 2a. Zgodnie z treścią tego przepisu, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, (...) gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Powyższy przepis określa sposób ustalania kwoty podatku naliczonego, która może podlegać odliczeniu w stosunku do tych zakupów, które są wykorzystywane przez podatnika zarówno do celów jego działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza.

Aby jednakart. 86 ust. 2austawy o VAT znalazł zastosowanie, podatnik musi prowadzić działalność inną niż działalność gospodarcza.

Przez działalność gospodarczą, o której mowa wart. 86 ust. 2a ustawy o VAT, rozumieć należy działalność zdefiniowaną wart. 15 ust. 2ustawy o VAT, czyli wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy wprowadzającejart. 86 ust. 2ado ustawy o VAT, w pojęciu „celów działalności gospodarczej” mieścić się będą również działania czy sytuacje niegenerujące opodatkowania podatkiem VAT, przykładowo otrzymywanie odszkodowań umownych czy sprzedaż wierzytelności trudnych, gdy związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika.

Powyższa definicja wskazuje zatem na bardzo szeroki zakres pojęcia działalności gospodarczej, w ramach której mieści się wiele sfer aktywności podatnika, również te niegenerujące jakiegokolwiek opodatkowania VAT.

Działalność, jaką prowadzi (...) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej zdefiniowanej wart. 15 ust. 2ustawy o VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej (…)jest świadczenie odpłatnych usług wstępu na spektakle, koncerty, wystawy. Usługa wstępu jest płatna, a ponieważ (...) działa jako podatnik (osoba prawna, która samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat) w rozumieniu ustawy o VAT, to również jest opodatkowana VAT.

Nie jest to jedyna działalność (…) podlegająca opodatkowaniu VAT. Istotną częścią działalności gospodarczej generującą bezpośrednio VAT należny jest również sprzedaż wydawnictw oraz wynajem powierzchni lokalowych w swojej siedzibie.

Minister Finansów wydając, interpretację indywidualną nr IBPP3/4512-959/15/SR, w pełni zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdzając, że nie wszystkie czynności, które są wykonywane przez tego typu podatnika generują sprzedaż opodatkowaną VAT. Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w drugiej z ww. interpretacji z 12 stycznia 2016 r., nr ITPP1/4512-1041/15/KM.

Stan faktyczny wynikający z przedstawionej powyżej interpretacji indywidualnej z dnia 16 lutego 2016 r. jest analogiczny do sytuacji (…). Wszystkie obszary aktywności (...), tak jak w powyższym przypadku, są również nierozerwalnie związane i wykorzystywane do działalności odpłatnej, czyli sprzedaży opodatkowanych VAT biletów wstępu, jak i sprzedaży publikacji i pamiątek. To potwierdza zatem, że w przypadku (…) również występuje sytuacja, iż instytucja ta nie ma obowiązków stosowania pre-współczynnika VAT, gdyż nie prowadzi innej działalności niż działalność określona wart. 15 ust. 2ustawy o VAT.

Mając powyższe na względzie, jednoznacznie należy przyjąć, że w przypadku (...) nie dochodzi do prowadzenia żadnej innej działalności aniżeli działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT. Wszystkie czynności, tak jak w przypadku ww. interpretacji, są nierozerwalnie związane z działalnością opodatkowaną VAT, nawet jeżeli ze swej istoty są wykonywane bez wynagrodzenia.

Wskazać można również na interpretację Ministra Finansów z 4 lutego 2016 r., nr IBPP3/4512 -966/15/MN, w której stwierdzono: „Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej wart. 15 ust. 2i 3 ustawy. Mieszczą się tutaj również działania czy sytuacje występujące w ramach działalności gospodarczej, jednakże niegenerujące opodatkowania podatkiem VAT. Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniuart. 15 ust. 2i 3 ustawy (przykładowo działalność podmiotu w charakterze organu władzy czy nieodpłatną działalność statutową), a także cele prywatne, które z założenia nie mają nic wspólnego z działalnością gospodarczą podatnika”.

Podsumowując, zdaniem (...) nie jest ono zobowiązane do stosowania przepisówart. 86 ust. 2austawy o VAT i określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie ze „sposobem określenia proporcji”, o którym mowa w ww. przepisie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Należy ponadto podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy, generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 86 ust. 2a-2h oraz art. 90 ustawy.

Na mocyart. 86 ust. 2a ustawy:

W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Należy zauważyć, że powołany wyżej przepisart. 86 ust. 2austawy wprost określa, co stanowi kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych. Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej wart. 15 ust. 2i ust. 3 ustawy.

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania podatkiem VAT. „Towarzyszą” one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą.

Za czynności zrównane z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej uznaje się także nieodpłatną dostawę towarów lub nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste, w przypadkach, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy. Uzasadnia to fakt, że chociaż czynności te z definicji nie mają związku z działalnością gospodarczą, w przypadkach określonych w tych przepisach następuje obowiązek naliczenia VAT. Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniuart. 15 ust. 2i ust. 3 ustawy (przykładowo działalność podmiotu w charakterze organu władzy, czy nieodpłatną działalność statutową).

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do treściart. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto należy zauważyć, że w przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych od podatku, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy.

Zgodnie z ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Stosownie do art. 90 ust. 2 ustawy:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Zatem dotyczą czynności podlegających opodatkowaniu (opodatkowanych i zwolnionych).

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że działają Państwo na podstawie:

1) ustawy z dnia 25 października 1991 r.(Dz. U. z 2020 r. poz. 194; zm.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2020) oraz

2) umowy z dnia (…) w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą (…), zawartej pomiędzy (…) zmienionej Aneksem (…) oraz Aneksem (…)

Na podstawie wpisu do Rejestru Instytucji Kultury, uzyskali Państwo osobowość prawną.

Są Państwo również podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla celów VAT jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z uchwałą celem Państwa działalności jest tworzenie i upowszechnianie dóbr kultury, w tym w zakresie działalności teatralnej, a w szczególności:

1) coroczna organizacja – wspólnie z Fundacją – (…)

2) prezentowanie i upowszechnianie dzieł (...), a także najbardziej wartościowych polskich i światowych spektakli teatralnych;

3) promocja młodych twórców oraz kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi twórczości i talentów teatralnych;

4) edukacja teatralna dzieci i młodzieży;

5) współpraca ze środowiskiem artystycznym, naukowym i społecznym ruchem kulturalnym, realizowana m.in. poprzez organizowanie koncertów, spotkań, odczytów itp.;

6) uczestniczenie we współpracy i wymianie artystycznej krajowej i zagranicznej.

Realizują Państwo określone ww. cele poprzez:

1) prowadzenie działalności impresaryjnej;

2) wystawianie spektakli teatralnych z udziałem zaproszonych artystów;

3) udział w tworzeniu spektakli i przedsięwzięć artystycznych we współpracy z innymi podmiotami;

4) organizowanie widowisk pozateatralnych, tj. koncertów, spotkań, odczytów itp.;

5) współpracę z krajową oraz zagraniczną kadrą artystyczną;

6) udostępnianie budynku siedziby (...) w celu organizacji konferencji, sympozjów, zjazdów oraz innych tego typu przedsięwzięć;

7) propagowanie świadomego i aktywnego udziału w kulturze oraz kształtowanie postaw społecznych zapobiegających problemom uzależnień.

Powyższe cele realizowane są przede wszystkim przez prowadzenie odpłatnej sprzedaży biletów. Klient zobowiązany jest do nabycia biletu, którego sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT. Przychody z odpłatnej sprzedaży biletów na spektakle, koncerty, itp. działania wynoszą ok. 3,0 mln zł rocznie.

Do czynności generujących Państwa sprzedaż opodatkowaną VAT, zaliczyć dodatkowo należy:

- usługi najmu, dzierżawy i udostępniania składników majątkowych,

- usługi wydawnicze,

- organizowanie imprez kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, projekcji, spektakli, konferencji i innych spotkań, obsługi ruchu turystycznego,

- publikowanie i rozpowszechnianie wydawnictw, filmów i multimediów z zakresu swojej działalności.

Zamierzają Państwo odliczać podatek VAT od wszystkich poniesionych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, ponieważ przedmiotem Państwa działalności gospodarczej jest świadczenie odpłatnych usług wstępu na spektakle, koncerty. Usługa wstępu jest płatna. Istotną częścią działalności gospodarczej generującą bezpośrednio podatek VAT należny jest również sprzedaż wydawnictw oraz wynajem powierzchni lokalowych w swojej siedzibie. Będą Państwo wykorzystywać nabycie towarów i usług do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Cała Państwa działalność jest opodatkowana podatkiem VAT.

Wszystkie Państwa działania statutowe są odpłatne. Powyższe cele realizowane są przede wszystkim przez prowadzenie odpłatnej sprzedaży biletów. Klient zobowiązany jest do nabycia biletu, faktury za najem powierzchni Teatru, którego sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT.

Wszystkie odliczenia podatku VAT będą dokumentowane wyłącznie fakturami wystawionymi na Państwa.

Mają Państwo wątpliwości, czy będą Państwo zobowiązani do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup towarów i usług z zastosowaniem wskaźnika, o którym mowa wart. 86 ust. 2austawy (prewspółczynnik).

Wskazali Państwo w opisie sprawy, że będą Państwo wykorzystywali nabyte towary i usługi do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Cała Państwa działalność jest opodatkowana podatkiem VAT. Wszystkie Państwa działania statutowe są odpłatne. Do czynności generujących Państwa sprzedaż opodatkowaną VAT, zaliczyć dodatkowo należy:

- usługi najmu, dzierżawy i udostępniania składników majątkowych,

- usługi wydawnicze,

- organizowanie imprez kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, projekcji, spektakli, konferencji i innych spotkań, obsługi ruchu turystycznego,

- publikowanie i rozpowszechnianie wydawnictw, filmów i multimediów z zakresu swojej działalności.

W tym miejscu należy zauważyć, że powołany wyżej przypisart. 86 ust. 2austawy ma zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której nabywane towary i usługi, wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, w sytuacji gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe. W omawianej sprawie sytuacja taka nie występuje, bowiem – jak wskazali Państwo we wniosku – cała Państwa działalność jest opodatkowana podatkiem VAT, a Państwa działania statutowe są/będą odpłatne. Ponadto, jak wynika z treści wniosku, (...)nie nabywa zatem żadnych towarów i usług, które byłyby związane z wykonywaniem działalności innej niż działalność gospodarcza.

W konsekwencji, skoro nabywane przez Państwa towary i usługi są/będą wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, toart. 86 ust. 2austawy w rozpatrywanej sprawie nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując, skoro – jak Państwo twierdzą – nabywane towary i usługi są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych i jednocześnie nie będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (cała Państwa działalność jest opodatkowana), w przedstawionych okolicznościach sprawy nie będą Państwo zobowiązani do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na zakup towarów i usług z zastosowaniem sposobu określenia proporcji, o którym mowa wart. 86 ust. 2austawy.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Jak Państwo wskazali w opisie sprawy, cała Państwa działalność jest opodatkowana. Jednak, w przypadku gdyby nabywane przez Państwa towary i usługi zostały przez Państwa wykorzystane do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy oraz do działalności innej niż Państwa działalność gospodarcza i nie mieliby Państwo możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, to zobowiązani będą Państwo wówczas do zastosowania sposobu określenia proporcji, o którym mowa wart. 86 ust. 2austawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Niniejszą interpretację wydano w szczególności w oparciu o informacje zawarte w opisie sprawy, że:

- „(...) będzie wykorzystywał nabycie towarów i usług do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług”;

- „(...) będzie odliczać podatek VAT do celów prowadzonej działalności gospodarczej”;

- „(…) przedmiotem Państwa działalności gospodarczej jest świadczenie odpłatnych usług wstępu na spektakle, koncerty. Usługa wstępu jest płatna. Istotną częścią działalności gospodarczej generującą bezpośrednio podatek VAT należny jest również sprzedaż wydawnictw oraz wynajem powierzchni lokalowych w swojej siedzibie. Będą Państwo wykorzystywać nabycie towarów i usług do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Cała Państwa działalność jest opodatkowana podatkiem VAT”.

- „Do czynności generujących Państwa sprzedaż opodatkowaną VAT, zaliczyć dodatkowo należy: usługi najmu, dzierżawy i udostępniania składników majątkowych, usługi wydawnicze, organizowanie imprez kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, projekcji, spektakli, konferencji i innych spotkań, obsługi ruchu turystycznego, publikowanie i rozpowszechnianie wydawnictw, filmów i multimediów z zakresu swojej działalności”.

- „Wszystkie wymienione działania statutowe wymienione w punkcie 7 są odpłatne”.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...