Konkurs na stanowisko dyrektora instytucji kultury to szansa na realizację własnej wizji i trwałe wpisanie się w życie kulturalne lokalnej społeczności. Ale jak skutecznie przygotować kandydaturę, aby nie tylko spełnić wymagania formalne, ale także oczarować komisję autorskim planem rozwoju instytucji? Podczas szkolenia dowiesz się, jak przejść przez cały proces konkursowy – od pierwszego ogłoszenia aż do decydującej...
Czy instytucja kultury jest zaznaczana dla jednostek mikro, czy jest zaliczana do jednostek małych? Sprawdź, co zmieniło się po nowelizacji ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 r. Dowiedz się, z jakich uproszczeń może korzystać samorządowa instytucja kultury, a z jakich prywatna instytucja kultury. Wysłuchaj, które uproszczenia dla jednostek kultury mikro i małych są zabronione.
Dnia 28 marca 2025 r. w godz. 10.00-15.00 zapraszamy Cię na szkolenie Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki? Praktyczne warsztaty z unikalną formułą rozmowy między ekspertami! Tylko z nami dowiesz się, jak skutecznie przejść przez każdy etap konkursu na dyrektora biblioteki – od pierwszych przygotowań po objęcie stanowiska. Nasze warsztaty to unikalna rozmowa między dwoma ekspertami, którzy mają za sobą takie sa...
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
Kontrola instytucji kultury przez organizatora – jakie dokumenty może sprawdzać organizator
Dyrektor instytucji kultury a zasada jednoosobowego kierownictwa – zakres kompetencji i odpowiedzialności
Dlaczego omijanie procedury zamówień publicznych jest najprostszą drogą do zwolnienia dyrektora instytucji kultury
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł o nieważności aktu odwołania dyrektora instytucji kultury z powodu utraty zaufania oraz z powodu braku umowy o warunkach organizacyjnych i finansowych działania instytucji. Chodzi o sytuację, gdy dyrektor został powołany przed wejściem w życie tzw. „dużej” nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 2012 roku. Sprawdź wyrok Wojewódzkiego...
Sąd przypomniał o „droit-de-suite” czyli uprawnieniu spadkobiercy do wynagrodzenia za zawodową odsprzedaż oryginalnych egzemplarzy utworu. Zobaczmy na przykładzie sprawy z 2024 r., na czym polega i jak w praktyce wygląda to uprawnienie wpisane w ustawę o prawach autorskich. Wyrok ma znaczenie dla codziennej pracy zwłaszcza galerii sztuki i domów aukcyjnych oraz innych podmiotów, które zajmują się obrotem dziełami szt...
Przedstawiamy najnowsze orzeczenie sądu administracyjnego wydane w sprawie odwołanego dyrektora instytucji kultury. Sprawdź, jakie wnioski z niego wypływają i jakich błędów powinien unikać dyrektor. Wyrok z 23 maja 2024 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 154/24).
Jeżeli zostaną stwierdzone naruszenia prawa, zwłaszcza zagrażające zbiorom, minister właściwy ds. kultury ma prawo wydać decyzję administracyjną o zakazie działalności danego muzeum, także jeżeli jest to muzeum prywatne. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 września 2024 r. (sygn. akt II OSK 2678/21).
W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedział, że aktor teatru lalek, który urodził się po 31 grudnia 1948 r., może uzyskać wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze, jeżeli spełni stosowne warunki. Nie otrzyma natomiast emerytury pomostowej.
Naruszenie przez dyrektora instytucji kultury obowiązujących przepisów, w tym przepisów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19 uzasadnia odwołanie w trybie dyscyplinarnym, z winy dyrektora, bez zachowania okresu wypowiedzenia, a zarządzenie organizatora jest ważne nawet w razie pojawienia się uchybień w toku konsultacji odwołania ze związkami zawodowymi czy stowarzyszeniami twórczymi, które są w tym wypadku obowi...
Wstawienie do sklepu regałów „udających” wypożyczalnię sprzętu sportowego czy książek nie powoduje zmiany formuły na placówkę handlową działającą w instytucji kultury czy ośrodku sportu. Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje także taki sklep z „wypożyczalnią”. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23).
Mimo ustalania planów repertuarowanych na poszczególne sezony artystyczne, nie ma przeszkód prawnych do zatrudniania artystów – co do zasady – na czas nieokreślony, aby mogli w długiej perspektywie czasowej skorzystać (w przypadku nienagannej pracy) z uprawnień pracowniczych. Wyrok Sądu Najwyższego z 24 czerwca 2021 r. Sygn. akt III PSKP 28/21).
Posłużenie się czyimś podpisem elektronicznym stanowi przestępstwo i jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który dokonał tego czynu. Konieczność wykonywania obowiązków finansowych instytucji kultury nie stanowi tu usprawiedliwienia. Postanowienie Sądu Najwyższego z 10 sierpnia 2022 r. (sygn. akt III PSK 224/21)
Podjęcie pracy na stanowisku dyrektora instytucji kultury wymagającym powołania, "bez formalnego powierzenia tego stanowiska aktem powołania", należy traktować jako dorozumiane zawarcie umowy o pracę, której przedmiotem jest pełnienie obowiązków na tym stanowisku. Wyrok Sądu Najwyższego z 27 maja 2021 r. (sygn. akt II PSKP 33/210)