REKLAMA

Prawo w kulturze 10% rabatu na 10 lat
Logo strony

Nasz autor, Mariusz Kusion, otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – wywiad z autorem

Renata KajewskaRenata Kajewska
12.11.2024
Aktualny

Mariusz Kusion
Nasz stały autor, Mariusz Kusion, 7 listopada 2024 r. otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan Mariusz jest prawnikiem (ukończył studia na UJ), publicystą, trenerem nauki i szkoleń prawnych, wykładowcą, przedsiębiorcą, animatorem kultury oraz blogerem. Wydał cztery książki poetyckie. Związany jest przede wszystkim z krakowskim środowiskiem literackim i muzycznym. Przeczytaj wywiad z Mariuszem Kusionem i dowiedz się, czy współpraca z Wiedzą i Praktyką oraz pismem Prawo i finanse w kulturze miała wpływ na otrzymanie odznaki.

– Jak długo działa Pan na polu kulturalnym?

Trudno powiedzieć, kiedy to się zaczęło. Po prostu wzrastałem w stałym kontakcie ze sztuką. Ogromna w tym zasługa mojej mamy, która często zabierała mnie do teatru, na wernisaże i recitale oraz do muzeów, nie tylko w Polsce. Z reguły byłem zdecydowanie najmłodszym uczestnikiem takich wydarzeń. W czasach szkolnych uczęszczałem do domu kultury na zajęcia z historii sztuki i w kółku literacko-dziennikarskim. Przy tej okazji zaczynałem angażować się w różne inicjatywy: publikować, występować na scenie. Na studiach poszło to dalej.


– Na czym polega Pana działalność?

Zajmuję się literaturą piękną i trochę amatorsko fotografią. Opublikowałem cztery książki poetyckie: Zarządzanie zasobami emocjonalnymi (2015), wersję dwujęzyczną polsko-ukraińską (2017), Błąd w sztuce (2019) oraz Alterfakty (2021). Moje wiersze wzięły udział w wielu wydarzeniach z pogranicza sztuk – np. były rozprowadzane na pocztówkach i kalendarzu, czy prezentowane na wystawach. Powstał też spektakl multimedialny w oparciu o moje teksty, który jak dotąd wystawiliśmy dwa razy we Wrocławiu (Ubierz mnie w słowa). Kiedyś dużo częściej organizowałem i prowadziłem spotkania autorskie, wystawy, koncerty, konkursy. Od siedmiu lat skupiam się na doradztwie prawnym dla organizatorów takich przedsięwzięć oraz prowadzeniu szkoleń dla branży kreatywnej, uczelni, administracji i instytucji kultury.W 2019 r. przyjęto mnie do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich / Oddział Kraków. Wspieram pro bono działania wydawnicze oraz animacyjne Zarządu, służąc wiedzą prawną.Pomogłemteż w założeniu lub prowadzeniu kilkunastu fundacji o profilu kulturalnym.

– Czy praca dla pisma „Prawo i finanse w kulturze” jest dla Pana satysfakcjonująca i czy miała ona znaczenie przy otrzymaniu odznaki?

Dwa razy tak! W czasopiśmie publikuję regularnie od 2019 roku i lubię podejmować różnorodne tematy istotne dla codziennej pracy sektora kultury. W tym m.in. z zakresu prawa autorskiego, i administracyjnego, prawa pracy czy aktualnych nowelizacji. Piszę dziesiątki artykułów rocznie. We wniosku do Ministra w sprawie przyznania odznaczenia opisałem, że wspieram polską kulturę również w ten sposób, we współpracy z wydawnictwem „Wiedza i Praktyka”.


– Jakie wyzwania dla polskiej kultury widzi Pan w kolejnych latach?

W pierwszej kolejności przyszła mi na myśl technologia sztucznej inteligencji. Obecnie bardzo żywiołowo się rozwija i nie znamy jeszcze wszystkich jej możliwości, aspektów działania ani następstw dla życia społecznego oraz sztuki. Mam nadzieję, że AI pozostanie jednym z narzędzi w twórczości artystycznej, a nie zastąpi artystów. Na wszelki wypadek w następnym tomiku umieszczę adnotację: „wiersze powstały bez użycia AI”. Być może w czyichś oczach doda to wierszom rangi?


Dziękuję za rozmowę. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.


Zapraszamy do odwiedzenia bloga naszego autora: www.kreatywnieoprawie.pl.oraz poetyckiego fanpage: facebook.com/Mariusz.S.Kusion.Autor.


Na zdjęciu: Od prawej: Michał Zabłocki (prezes SPP / O. Kraków), Elżbieta Achinger (I Wicewojewoda Małopolski) oraz nagrodzeni: Bożena Boba-Dyga (multiartystka), prof. Marta Wyka (historyczka literatury i krytyczka literacka), tłumaczka Katarina Šalamun-Biedrzycka oraz Mariusz Kusion.(Fot. Jan Zych).

Renata Kajewska

Pozostało jeszcze 40% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Oferujemy

kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.

Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:

  • komentarze ekspertów do nowości prawnych,
  • codzienne wsparcie dla dyrektorów i działów kadrowo-płacowych w Twojej instytucji,
  • indywidualne porady - odpowiedź otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych wprost na Twoją skrzynkę e-mailową,
  • gotowe dokumenty, kalkulatory kadrowo-płacowe, szkolenia i webinary.

Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Renata Kajewska
Autor

Renata Kajewska

Renata Kajewska - redaktor publikacji płacowych od ponad 20 lat, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu pracy pracy na UW oraz studiów dla menedżerów kultury na SGH, miłośniczka książek i kultury skandynawskiej

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

Iwona
Małgorzata
Michał
Monika
+55