REKLAMA

Promocja na start
Logo strony

Nasz autor, Mariusz Kusion, otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – wywiad z autorem

Renata KajewskaRenata Kajewska
12.11.2024
Aktualny

Mariusz Kusion
Nasz stały autor, Mariusz Kusion, 7 listopada 2024 r. otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan Mariusz jest prawnikiem (ukończył studia na UJ), publicystą, trenerem nauki i szkoleń prawnych, wykładowcą, przedsiębiorcą, animatorem kultury oraz blogerem. Wydał cztery książki poetyckie. Związany jest przede wszystkim z krakowskim środowiskiem literackim i muzycznym. Przeczytaj wywiad z Mariuszem Kusionem i dowiedz się, czy współpraca z Wiedzą i Praktyką oraz pismem Prawo i finanse w kulturze miała wpływ na otrzymanie odznaki.

– Jak długo działa Pan na polu kulturalnym?

Trudno powiedzieć, kiedy to się zaczęło. Po prostu wzrastałem w stałym kontakcie ze sztuką. Ogromna w tym zasługa mojej mamy, która często zabierała mnie do teatru, na wernisaże i recitale oraz do muzeów, nie tylko w Polsce. Z reguły byłem zdecydowanie najmłodszym uczestnikiem takich wydarzeń. W czasach szkolnych uczęszczałem do domu kultury na zajęcia z historii sztuki i w kółku literacko-dziennikarskim. Przy tej okazji zaczynałem angażować się w różne inicjatywy: publikować, występować na scenie. Na studiach poszło to dalej.


– Na czym polega Pana działalność?

Zajmuję się literaturą piękną i trochę amatorsko fotografią. Opublikowałem cztery książki poetyckie: Zarządzanie zasobami emocjonalnymi (2015), wersję dwujęzyczną polsko-ukraińską (2017), Błąd w sztuce (2019) oraz Alterfakty (2021). Moje wiersze wzięły udział w wielu wydarzeniach z pogranicza sztuk – np. były rozprowadzane na pocztówkach i kalendarzu, czy prezentowane na wystawach. Powstał też spektakl multimedialny w oparciu o moje teksty, który jak dotąd wystawiliśmy dwa razy we Wrocławiu (Ubierz mnie w słowa). Kiedyś dużo częściej organizowałem i prowadziłem spotkania autorskie, wystawy, koncerty, konkursy. Od siedmiu lat skupiam się na doradztwie prawnym dla organizatorów takich przedsięwzięć oraz prowadzeniu szkoleń dla branży kreatywnej, uczelni, administracji i instytucji kultury.W 2019 r. przyjęto mnie do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich / Oddział Kraków. Wspieram pro bono działania wydawnicze oraz animacyjne Zarządu, służąc wiedzą prawną.Pomogłemteż w założeniu lub prowadzeniu kilkunastu fundacji o profilu kulturalnym.

– Czy praca dla pisma „Prawo i finanse w kulturze” jest dla Pana satysfakcjonująca i czy miała ona znaczenie przy otrzymaniu odznaki?

Dwa razy tak! W czasopiśmie publikuję regularnie od 2019 roku i lubię podejmować różnorodne tematy istotne dla codziennej pracy sektora kultury. W tym m.in. z zakresu prawa autorskiego, i administracyjnego, prawa pracy czy aktualnych nowelizacji. Piszę dziesiątki artykułów rocznie. We wniosku do Ministra w sprawie przyznania odznaczenia opisałem, że wspieram polską kulturę również w ten sposób, we współpracy z wydawnictwem „Wiedza i Praktyka”.


– Jakie wyzwania dla polskiej kultury widzi Pan w kolejnych latach?

W pierwszej kolejności przyszła mi na myśl technologia sztucznej inteligencji. Obecnie bardzo żywiołowo się rozwija i nie znamy jeszcze wszystkich jej możliwości, aspektów działania ani następstw dla życia społecznego oraz sztuki. Mam nadzieję, że AI pozostanie jednym z narzędzi w twórczości artystycznej, a nie zastąpi artystów. Na wszelki wypadek w następnym tomiku umieszczę adnotację: „wiersze powstały bez użycia AI”. Być może w czyichś oczach doda to wierszom rangi?


Dziękuję za rozmowę. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.


Zapraszamy do odwiedzenia bloga naszego autora: www.kreatywnieoprawie.pl.oraz poetyckiego fanpage: facebook.com/Mariusz.S.Kusion.Autor.


Na zdjęciu: Od prawej: Michał Zabłocki (prezes SPP / O. Kraków), Elżbieta Achinger (I Wicewojewoda Małopolski) oraz nagrodzeni: Bożena Boba-Dyga (multiartystka), prof. Marta Wyka (historyczka literatury i krytyczka literacka), tłumaczka Katarina Šalamun-Biedrzycka oraz Mariusz Kusion.(Fot. Jan Zych).

Renata Kajewska

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi

Pozostało jeszcze 40% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Oferujemy

kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.

Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:

  • komentarze ekspertów do nowości prawnych,
  • codzienne wsparcie dla dyrektorów i działów kadrowo-płacowych w Twojej instytucji,
  • indywidualne porady - odpowiedź otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych wprost na Twoją skrzynkę e-mailową,
  • gotowe dokumenty, kalkulatory kadrowo-płacowe, szkolenia i webinary.

Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Renata Kajewska
Autor

Renata Kajewska

Renata Kajewska - redaktor publikacji płacowych od ponad 20 lat, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu pracy pracy na UW oraz studiów dla menedżerów kultury na SGH, miłośniczka książek i kultury skandynawskiej

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

Iwona
Michał
Barbara
Magdalena
+51
Numer Specjalny

Numer specjalny 42 Grudzień 2024 r. Styczeń 2025 r.