REKLAMA

Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki?
Logo strony

Zmiany: Sztuczna inteligencja od 2 lutego 2025 r. – nowe kadrowe obowiązki dyrektora

Renata KajewskaRenata Kajewska
29.11.2024
Aktualny

sztuczna inteligencja
Od 2 lutego 2025 r. należy przestrzegać pierwszej serii przepisów Aktu o sztucznej inteligencji. Mówią one o odpowiednich kompetencjach w zakresie AI. Instytucje kultury, nawet nie planując tego typu rozwiązań, muszą kontrolować, czy nie pojawiły się one w danej jednostce bez wiedzy kierownictwa. Jaką zatem politykę personalną przyjąć, aby nie naruszyć nowych przepisów? Szczegóły sprawdzisz w najnowszym – grudniowym numerze Prawo i finanse w kulturze.

Pamiętaj, system AI może teoretycznie wdrożyć bez wiedzy dyrektora np. członek personelu instytucji kultury lub podmiot zewnętrzny (np. zewnętrzny dostawca, który udoskonalił obsługujące nas systemy).

Dyrektor instytucji kultury musi:

  • przeszkolić personel z korzystania z przydzielonych im do pracy systemów AI (w tym z przetwarzania danych osobowych przy pomocy tego systemu) lub
  • rozpocząć rekrutację osób posiadających doświadczenie w pracy z odpowiednim systemem AI.

Ciężar udowodnienia, że dana osoba spełnia wymogi w zakresie kompetencji spocznie na kierownictwie instytucji kultury.Sprawdź, czy akt o AI wymaga ukończenia konkretnych szkoleń lub zdobycia konkretnej dokumentacji potwierdzającej posiadanie kompetencji.

Znaczący dla organizacji może być certyfikat w ramach Systemu zarządzania sztuczną inteligencją (Certyfikacja ISO 42001). To pierwszy międzynarodowy standard systemu zarządzania dla bezpiecznego i niezawodnego rozwoju oraz wdrażania AI. Można go wdrożyć w organizacji każdej wielkości, typu i charakteru, które dostarczają lub wykorzystują produkty lub usługi oparte na systemach AI.Sprawdź szczegóły i zabezpiecz się na wypadek kontroli.

Zagrożenia, o których musi wiedzieć dyrektor:

  • dla wielu osób korzystanie z systemu AI może okazać się na tyle niezrozumiałe, że działanie takiego systemu ma duże szansę znaleźć się poza kontrolą obsługującego – sprawdź, co to oznacza dla dyrektora,
  • w przypadku wykształcenia, niekiedy lepiej naszym wymaganiom będzie odpowiadać osoba z wykształceniem w dziedzinie kultury niż z doświadczeniem informatycznym – sprawdź dlaczego.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi

Pozostało jeszcze 40% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Oferujemy

kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.

Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:

  • komentarze ekspertów do nowości prawnych,
  • codzienne wsparcie dla dyrektorów i działów kadrowo-płacowych w Twojej instytucji,
  • indywidualne porady - odpowiedź otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych wprost na Twoją skrzynkę e-mailową,
  • gotowe dokumenty, kalkulatory kadrowo-płacowe, szkolenia i webinary.

Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Renata Kajewska
Autor

Renata Kajewska

Renata Kajewska - redaktor publikacji płacowych od ponad 20 lat, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu pracy pracy na UW oraz studiów dla menedżerów kultury na SGH, miłośniczka książek i kultury skandynawskiej

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

Iwona
Michał
Barbara
Magdalena
+51
Numer Specjalny

Numer specjalny 42 Grudzień 2024 r. Styczeń 2025 r.