Obok przychodów z prowadzonej działalności, środków otrzymywanych od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł, przychodami instytucji kultury są dotacje z jednostki samorządu terytorialnego lub budżetu państwa. W szczególności, podmioty tworzące wspomniane instytucje (organizatorzy), przekazują im dotacje podmiotowe, na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, oraz celowe, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji lub na realizację wskazanych zadań i programów.
W niektórych przypadkach przyznane dotacje podlegają zwrotowi – na zasadach określonych w przepisach ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm.), dalej „ufp”. Poniżej przedstawiono te zasady – najpierw w odniesieniu do dotacji udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego (art. 251 i 252 ufp), a następnie – w odniesieniu do dotacji z budżetu państwa (art. 168 i 169 ufp). Omawiane unormowania ufp dotyczą dotacji w ogólności, a zatem także dotacji przyznawanych instytucjom kultury.
Z komentarza eksperta Prawo i finanse w kulturze dowiesz się:
Dowiedz się więcej o dotacjach:
Jakie są zasady przyznawania i rozliczania dotacji dla instytucji kultury
Czym różnią się między sobą dotacje dla instytucji kultury – przykłady
Czy trzeba wydatkować środki własne, jeśli dotacja w instytucji kultury została rozliczona
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.
Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:
Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!
Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa