Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł o nieważności aktu odwołania dyrektora instytucji kultury z powodu utraty zaufania oraz z powodu braku umowy o warunkach organizacyjnych i finansowych działania instytucji. Chodzi o sytuację, gdy dyrektor został powołany przed wejściem w życie tzw. „dużej” nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 2012 roku. Sprawdź wyrok Wojewódzkiego...
Przedstawiamy najnowsze orzeczenie sądu administracyjnego wydane w sprawie odwołanego dyrektora instytucji kultury. Sprawdź, jakie wnioski z niego wypływają i jakich błędów powinien unikać dyrektor. Wyrok z 23 maja 2024 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 154/24).
Sam fakt wykorzystania urlopu bez zgody pracodawcy przez dyrektora instytucji kultury nie musi być kwalifikowany jako poważne naruszenie obowiązków pracowniczych i nie uzasadnia odwołania dyrektora bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wyrok Sądu Najwyższego z 22 marca 2022 r. (sygn. akt I PSKP 59/21).
Jeżeli realizacja celów i zadań ośrodka kultury wynikała z zawartej ze skarżącą umowy, to rzeczą organu było wskazanie na konkretne postanowienia umowy i konkretne działania skarżącej stojące z nimi w sprzeczności, lub brak takich konkretnych działań skutkujących brakiem realizacji umowy. Tego rodzaju uchybienia zawarte w akcie jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest zarządzenie, wyczerpują przesłankę istotneg...
W ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wymieniono 5 przesłanek, które mogą uzasadniać odwołanie dyrektora instytucji kultury powołanego czas określony. Jedna z nich zakłada naruszenie prawa przez dyrektora w związku z zajmowanym stanowiskiem. Wynika z tego obowiązek uzasadnienia aktu odwołania przez organizatora. Sprawdź, jak w praktyce może być wykorzystywany art. 15 ust. 6 pkt 3 uodk.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa