REKLAMA

Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki?
Logo strony

Ustawa Kamilka - analiza zdarzeń skutkujących śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu małoletniego

Maciej KarpińskiMaciej Karpiński
11.12.2024
Aktualny

standardy ochrony małoletnich
Jeżeli skutkiem zdarzenia, co do którego zachodzi uzasadnione przypuszczenie lub zostało stwierdzone, że stanowi umyślny czyn zabroniony określony w Kodeksie karnym, popełniony<a >przez rodzica albo opiekuna prawnego lub faktycznego, jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu małoletniego, zdarzenie może zostać poddane analizie. Analiza ta ma ocenić funkcjonowanie ochrony małoletnich przed krzywdzeniem. Analiza ta ma także usprawnić standardy ochrony małoletnich w konkretnej instytucji kultury i zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. Sprawdź obowiązki dyrektora instytucji kultury.

Zgodnie z art. 156 § 1 Kodeksu karnego, ciężki uszczerbek na zdrowiu obejmuje:

  • pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
  • inne ciężkie kalectwo, ciężką chorobę nieuleczalną lub długotrwałą, chorobę realnie zagrażającą życiu, trwałą chorobę psychiczną, całkowitą albo znaczną trwałą niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała,
  • wycięcie, infibulację lub inne trwałe i istotne okaleczenie żeńskiego narządu płciowego.

Analiza określonego zdarzenia jest prowadzona niezależnie i odrębnie od postępowania karnego, którego celem jest ustalenie winy i odpowiedzialności za popełnienie czynu zabronionego.

Jak wynika z „Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce z 2023 r.”, przygotowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, najczęściej zgłaszanymi formami przemocy były:

  • przemoc ze strony rówieśników (66%),
  • przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32%),
  • wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26%).

Sprawcami:

  • przemocy psychicznej i fizycznej wobec dzieci ze strony bliskich dorosłych najczęściej byli rodzice – ojcowie (odpowiednio, 39% i 35%) i matki (odpowiednio, 43% i 31%);
  • psychicznej przemocy rówieśniczej (87%), znęcania się (76%) lub fizycznej przemocy rówieśniczej (54%) były najczęściej dzieci i nastolatki spoza rodziny;
  • wykorzystywania seksualnego najczęściej byli mężczyźni.

Do najbardziej znaczących zmian w rozpowszechnieniu przemocy wobec dzieci i nastolatków w ostatnich latach zaliczyć należy wzrost odsetka osób, które doświadczyły ze strony rówieśników przemocy fizycznej (z 41%w 2013 r. do 48% w 2023 r.) oraz przemocy psychicznej (odpowiednio, z 28% do 43%), i spadek odsetka osób, które doświadczyły przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych (odpowiednio, z 33% do 24%).

Choć zagrożenie najpoważniejszymi aktami przemocy wobec dzieci, o których mowa w ustawie, dotyczy szczególnie środowiska rodzinnego (potencjalnymi sprawcami są rodzice lub opiekunowie), to nie można i nie należy pomijać ryzyka wystąpienia takich zdarzeń również w warunkach innych niż domowe. Wspomniane ryzyko dotyczyć może zatem przebywania dzieci w różnych miejscach, w tym związanych z edukacją lub z różnymi zorganizowanymi formami spędzania czasu wolnego. To prowadzi do wniosku, że omawiane ryzyko dotyczy także w jakiejś mierze instytucji kultury, prowadzących działalność adresowaną do małoletnich.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi

Pozostało jeszcze 65% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Oferujemy

kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.

Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:

  • komentarze ekspertów do nowości prawnych,
  • codzienne wsparcie dla dyrektorów i działów kadrowo-płacowych w Twojej instytucji,
  • indywidualne porady - odpowiedź otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych wprost na Twoją skrzynkę e-mailową,
  • gotowe dokumenty, kalkulatory kadrowo-płacowe, szkolenia i webinary.

Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Maciej Karpiński
Autor

Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

Iwona
Michał
Barbara
Magdalena
+51
Numer Specjalny

Numer specjalny 42 Grudzień 2024 r. Styczeń 2025 r.