Wyłączeniu z grupy podmiotów zobowiązanych w wprowadzenia standardów podlegałyby tylko takie instytucje kultury, których zakres działalności statutowej nie przewiduje kontaktu z małoletnimi i w praktyce funkcjonowania tych instytucji taki kontakt nie ma miejsca.
Organem zarządzającym obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich jest organ uprawniony do kierowania działalnością danej jednostki oraz do jej reprezentowania. W instytucji kultury takim organem jest jej dyrektor.
Do wprowadzenia standardów zobowiązane są również podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich.
Przykład Instytucja kultury działa jako muzeum prezentujące zbiory malarstwa. Jest odwiedzania m.in. przez dzieci, dla których realizuje się dodatkowo zajęcia edukacyjne z zakresu historii sztuki. W muzeum tym muszą zostać wprowadzone standardy ochrony małoletnich.
Przykład Instytucja kultury jest ośrodkiem badań i dokumentacji w dziedzinie polskiej muzyki barokowej. W swojej działalności ośrodek ten nie kontaktuje się z małoletnimi – nie uczęszczają oni do tej instytucji kultury i w niej nie przebywają. W tych okolicznościach wprowadzenie standardów ochrony małoletnich nie jest konieczne.
Jakim zagrożeniom przeciwdziałają standardy
Standardy ochrony małoletnich mają przeciwdziałać krzywdzeniu osób poniżej 18. roku życia, czyli wszelkim zachowaniom (działaniom lub zaniechaniom) względem dziecka, które stanowią wobec niego czyn zabroniony, a także zaniedbanie (zamierzone lub niezamierzone), oraz każdy rezultat takich zachowań, skutkujący naruszeniem praw, swobody, dóbr osobistych dziecka lub zakłóceniem jego rozwoju. Wyróżnia się kilka podstawowych form krzywdzenia:
Z komentarza eksperta Prawo i finanse dowiesz się:
Przeczytaj także:
Standardy ochrony małoletnich a spotkania autorskie, warsztaty i zajęcia w bibliotece
Jak weryfikować osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – instrukcja krok po kroku
Jak uzyskać Informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego
Standardy Ochrony Małoletnich w praktyce – jakie jest stanowisko Rzecznika Praw Dziecka
Ustawa Kamilka: jak właściwie podejmować interwencje w instytucji kultury plus karta interwencji
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.
Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:
Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!
Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa