Zmiany w Kodeksie pracy: jawność wynagrodzeń w instytucjach kultury – przykładowe ogłoszenie rekrutacyjne z komentarzem
Już od 24 grudnia 2025 r. każda instytucja kultury będzie miała obowiązek informowania o wynagrodzeniu już na etapie rekrutacji. To efekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu zwiększenie przejrzystości procesu zatrudniania i przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej, w szczególności ze względu na płeć. Nowe przepisy wprowadzają konkretny obowiązek podawania w ogłoszeniach o pracę wynagrodzenia lub jego przedziału oraz wskazania odpowiednich zapisów regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy. Dowiedz się, na jakim etapie rekrutacji należy przekazać informacje o wynagrodzeniu. Zobacz, jak sformułować ogłoszenie, by było zgodne z przepisami i neutralne płciowo.
W publikowanych do tej pory w Internecie lub prasie ogłoszeniach o naborze nie ma zazwyczaj choćby orientacyjnych informacji na temat proponowanego wynagrodzenia. W opinii niektórych środowisk, brak tej informacji w ofertach pracy może uderzać szczególnie mocno w najbardziej narażone na nierówne i dyskryminacyjne traktowanie grupy zatrudnionych, np. kobiety i młodocianych. Uznanie, iż zachodzi potrzeba zmiany tej sytuacji, skłoniło polskiego ustawodawcę do wprowadzenia regulacji prawnych, nakładających na pracodawców obowiązki w zakresie informowania o wynagrodzeniach. Przepisy te zawarto w ustawie z 4 czerwca 2025 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. z 2025 r. poz. 807). Do ich stosowania zobowiązane są również instytucje kultury.
Jakie informacje o wynagrodzeniu muszą być podawane w ogłoszeniach o pracę w instytucji kultury
W Kodeksie pracy wprowadzono nowy przepis – art. 18 3ca. W § 1 stanowi on, że osoba ubiegająca się o zatrudnienie na danym stanowisku musi otrzymać od pracodawcy informację o:
- wynagrodzeniu, jego początkowej wysokości lub jego przedziale – opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci oraz
- odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania – w przypadku gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy lub obowiązuje u niego regulamin wynagradzania.
Z komentarza eksperta Prawo i finanse w kulturze dowiesz się:
- Jakie informacje o wynagrodzeniu muszą być podawane w ogłoszeniach o pracę w instytucji kultury
- Kiedy i jak instytucja kultury musi informować o wynagrodzeniu
- Jakie wymogi określono dla ogłoszeń o naborze
- Czy osobom ubiegającym się o zatrudnienie przyznano prawo do zachowania tajemnicy wynagrodzenia
- Czy instytucje kultury muszą ujawniać wysokość wynagrodzenia obecnym pracownikom i współpracownikom
- Jak zaktualizować regulaminy wynagradzania
- Jakich błędów należy unikać
Pozostało jeszcze 89% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Oferujemy
kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.
Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:
- komentarze ekspertów do nowości prawnych,
- codzienne wsparcie dla dyrektorów i działów kadrowo-płacowych w Twojej instytucji,
- indywidualne porady - odpowiedź otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych wprost na Twoją skrzynkę e-mailową,
- gotowe dokumenty, kalkulatory kadrowo-płacowe, szkolenia i webinary.
Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!
Autor
Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym