REKLAMA

Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki?
Logo strony

Lex Kamilek: nowe obowiązki przy zatrudnianiu pracowników instytucjach kultury w 2024 roku

Mariusz KusionMariusz Kusion
23.01.2024
Aktualny

Lex Kamilek nowe obowiązki przy zatrudnianiu pracowników instytucjach kultury w 2024 roku
Niedawne zmiany prawne w wielu ustawach, wprowadzone na podstawie tzw. ustawy Kamilka, są kojarzone głównie z obligatoryjnym wprowadzeniem standardów ochrony małoletnich. To jednak nie wszystkie obowiązki. Od 15 lutego 2024 r. nowo zatrudniana kadra m.in. instytucji kultury musi złożyć dodatkowe dokumenty, które potwierdzają, że osoby te nie były karane za czyny pedofilskie, czyny przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. W przypadku instytucji kultury sankcje karne poniesie sam dyrektor danej placówki, choćby nie uczestniczył osobiście w procesie rekrutacji nowego pracownika.

Przypomnijmy, że nowelizacja powstała po tym, jak w maju 2023 r. zmarł zakatowany przez ojczyma 8-letni Kamilek z Częstochowy. Dziecko było m.in. rzucane na rozgrzany piec, polewane wrzątkiem, bite i kopane po głowie.

Na początek sprawdźmy, jak brzmi nowa treść art. 21 ust. 1 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (i ochronie małoletnich):

Art. 21. 1. Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją , wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2–8.

Lex Kamilek w instytucjach kultury: instruktor – tak, księgowa – niekoniecznie

Ustawa nie wymienia konkretnych podmiotów, które będą zobowiązane do stosowania nowych przepisów, a wskazuje jedynie na profil ich działalności. Z pewnością instytucje kultury (a przynajmniej ich znakomita większość) to miejsca związane z „edukacją” i „realizacją innych zainteresowań przez małoletnich”, toteż przepisy te znajdą zastosowanie wobec osób dopuszczanych do bezpośredniej pracy z małoletnimi, np. w bibliotekach i domach kultury.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Oferujemy

kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.

Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:

  • komentarze ekspertów do nowości prawnych,
  • codzienne wsparcie dla dyrektorów i działów kadrowo-płacowych w Twojej instytucji,
  • indywidualne porady - odpowiedź otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych wprost na Twoją skrzynkę e-mailową,
  • gotowe dokumenty, kalkulatory kadrowo-płacowe, szkolenia i webinary.

Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Mariusz Kusion
Autor

Mariusz Kusion

prawnik, trener, publicysta, społecznik. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Regularnie prowadzi szkolenia dla sektora publicznego, ludzi nauki i przedsiębiorców, zwłaszcza na temat prawa własności intelektualnej, prawa pracy, prawa administracyjnego oraz szkolnictwa wyższego. Prowadzi blog: www.kreatywnieoprawie.pl

Loading...
Loading...

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

Iwona
Michał
Barbara
Magdalena
+51
Numer Specjalny

Numer specjalny 42 Grudzień 2024 r. Styczeń 2025 r.