Wniosek przedsiębiorcy może dotyczyć:
obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych,
podstawy wymiaru tych składek.
Ponadto Zakład nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania wyjaśniającego lub kontroli albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji Zakładu.
We wniosku nie należy pytać o interpretację przepisów dotyczących np. objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (dotyczy to samego obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne, ich podstawy wymiaru oraz wysokości pozostaje w gestii ZUS).
Interpretacja indywidualna musi obejmować swoim zakresem indywidualną sprawę wnioskodawcy. A zatem np. biuro rachunkowe nie może wystąpić o indywidualną interpretacje w stosunku do swojego klienta.
Dlaczego warto składać wnioski o indywidualną interpretację ZUS Pomimo iż, interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, to przedsiębiorca nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej.
Interpretacja indywidualna jest natomiast wiążąca dla organów lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.
Przedsiębiorca stosując się do wydanej interpretacji nie poniesie żadnych konsekwencji.
Z komentarza eksperta Prawo i finanse w kulturze dowiesz się:
Dlaczego warto składać wnioski o indywidualną interpretację ZUS
Dlaczego warto korzystać z wydanych już interpretacji ZUS
Jak złożyć wniosek o indywidualną interpretację ZUS
Przeczytaj także:
Jak rozliczyć w ZUS umowę zlecenia – ZUS RCA i ZUS ZUA
Nagroda roczna w instytucji kultury a ZUS RPA
Powołanie dyrektora biblioteki publicznej - co ze składkami ZUS
Składki ZUS, świadczenia ZUS i wynagrodzenia – rozliczenia na przełomie roku
Wyrok NSA: Instytucja kultury nie ma uprawnień do sprzeciwu wobec kontroli ZUS
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
kompleksowe doradztwo prawne dla wszystkich instytucji kultury.
Nasza publikacja "Prawo i finanse w kulturze" oraz nowoczesny portal od 10 lat zapewniają Ci:
Dołącz do nas i otrzymaj najlepsze na rynku wsparcie dla Twojej instytucji kultury!
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pracownik administracji publicznej z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w tematyce ubezpieczeń społecznych i prawa pracy. Od kilku lat współpracuje z wydawnictwem Wiedza i Praktyka.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa