Z komentarza eksperta Prawo i finanse w kulturze dowiesz się:
Przeczytaj także:
Co zamieszczać w informacji z wykonania planu finansowego instytucji kultury
Zdarzenia po dacie bilansu – korekta sprawozdania finansowego w instytucji kultury
Organizację wewnętrzną biblioteki określa się w jej statucie. Dyrektor biblioteki nie zatwierdza jej planu finansowego, lecz go ustala.W rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Zachodniopomorskiego z 21 lutego 2024 r., P-1.4131.29.2024.AA, stwierdzono nieważność § 9 oraz § 12 ust. 1 (w zakresie wyrazów: na podstawie zatwierdzonego przez dyrektora planu finansowego) Statutu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego, nadanego uchwałą Nr LXXXI/615/2024 Rady Miejskiej Dębna z dnia 31 stycznia 2024 r.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, Wojewoda wskazał, że w § 9 Statutu wspomnianej instytucji kultury Rada Miejska Dębna postanowiła, że organizację wewnętrzną bibliotekiokreśla regulamin organizacyjny. Regulamin ten nadawany jest przez dyrektora, po zasięgnięciu opinii Burmistrza Dębna i działających w bibliotece organizacji związkowych, oraz stowarzyszeń twórców. Regulamin organizacyjny biblioteki określa w szczególności:
Wojewoda uznał, że takie postanowienia statutu istotnie naruszają art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2393). Odsyłają one bowiem – w zakresie określenia organizacji biblioteki – do regulaminu organizacyjnego, ustalonego przez dyrektora biblioteki.
Tymczasem, zgodnie z przywołanym przepisem ustawy o bibliotekach, określenie organizacji biblioteki, a także zakresu działania filii oraz oddziałów biblioteki stanowi obligatoryjny element statutu biblioteki.
Kwestie dotyczące organizacji wewnętrznej biblioteki nie stanowią wiec materii regulaminowej, lecz materię statutową. W związku z tym, powinny być one uregulowane w uchwale właściwej rady w sprawie nadania bibliotece statutu. Natomiast regulamin biblioteki powinien określać zasady i tryb korzystania z biblioteki, stosownie do treści art. 14 ust. 4 ustawy o bibliotekach.
Za drugą wadę Statutu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie, Wojewoda uznał zamieszczenie, w § 12 ust. 1 tego aktu normatywnego, postanowienia, iż biblioteka prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie zatwierdzonego przez dyrektora planu finansowego.
Tymczasem, w myśl art. 27 ust. 3 uodk podstawą gospodarki finansowej instytucji kultury jest plan finansowy ustalony przez dyrektora, z zachowaniem wysokości dotacji organizatora.
To zatem dyrektor biblioteki posiada kompetencję do ustalania planu finansowego biblioteki, a nie jedynie do jego zatwierdzenia. Nie jest więc prawidłowe ograniczenie roli dyrektora w tworzeniu planu finansowego do jego zatwierdzenia – jak uczyniła to Rada Miejska Dębna, w § 12 ust. 1 Statutu. Działając w ten sposób Rada istotnie naruszyła art. 27 ust. 3 uodk.
Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
Dyrektor instytucji kultury a zasada jednoosobowego kierownictwa – zakres kompetencji i odpowiedzialności
Dlaczego omijanie procedury zamówień publicznych jest najprostszą drogą do zwolnienia dyrektora instytucji kultury
Które przepisy Aktu o AI instytucja kultury musi zacząć stosować od 2 lutego, a które od 2 sierpnia 2025 roku