Konkurs na stanowisko dyrektora instytucji kultury to szansa na realizację własnej wizji i trwałe wpisanie się w życie kulturalne lokalnej społeczności. Ale jak skutecznie przygotować kandydaturę, aby nie tylko spełnić wymagania formalne, ale także oczarować komisję autorskim planem rozwoju instytucji? Podczas szkolenia dowiesz się, jak przejść przez cały proces konkursowy – od pierwszego ogłoszenia aż do decydującej...
Czy instytucja kultury jest zaznaczana dla jednostek mikro, czy jest zaliczana do jednostek małych? Sprawdź, co zmieniło się po nowelizacji ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 r. Dowiedz się, z jakich uproszczeń może korzystać samorządowa instytucja kultury, a z jakich prywatna instytucja kultury. Wysłuchaj, które uproszczenia dla jednostek kultury mikro i małych są zabronione.
Dnia 28 marca 2025 r. w godz. 10.00-15.00 zapraszamy Cię na szkolenie Jak wygrać konkurs na dyrektora biblioteki? Praktyczne warsztaty z unikalną formułą rozmowy między ekspertami! Tylko z nami dowiesz się, jak skutecznie przejść przez każdy etap konkursu na dyrektora biblioteki – od pierwszych przygotowań po objęcie stanowiska. Nasze warsztaty to unikalna rozmowa między dwoma ekspertami, którzy mają za sobą takie sa...
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
Kontrola instytucji kultury przez organizatora – jakie dokumenty może sprawdzać organizator
Dyrektor instytucji kultury a zasada jednoosobowego kierownictwa – zakres kompetencji i odpowiedzialności
Dlaczego omijanie procedury zamówień publicznych jest najprostszą drogą do zwolnienia dyrektora instytucji kultury
Poinformowanie dyrektora instytucji kultury o upływie terminu powołania w sytuacji, gdy ten termin jeszcze nie został osiągnięty, albo gdy istnieją wątpliwości co do okresu na jaki dyrektor został zatrudniony, nie ma mocy prawnej. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 lutego 2023 r. (sygn. akt II OSK 2869/21).
Gminny ośrodek kultury w grudniu w 2022 roku otrzymał darowiznę pieniężną w wysokości 30.000,00 zł. Kwota została zaksięgowana: (WN) 130 – rachunek bankowy, (MA) 760 – pozostałe przychody operacyjne. W konsekwencji darowizna zwiększyła fundusz rezerwowy instytucji. W 2023 roku z tych pieniędzy zakupiono środek trwały o wartości 14.000,00 zł. Jak należy zaksięgować całą operację gospodarczą, w tym odpisy amortyzacyjne...
Instytucja kultury zrealizowała projekt związany ze stworzeniem i wydrukowaniem katalogu z pracami ilustratorki. Wydanych zostało 1500 szt. katalogów. Nie są one przeznaczone na sprzedaż, lecz do bezpłatnego przekazania osobom fizycznym lub instytucjom. Czy liczba, wartość (koszty związane z wytworzeniem) katalogów powinna być ewidencjonowana? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź, w jaki sposób to robić.
Wstawienie do sklepu regałów „udających” wypożyczalnię sprzętu sportowego czy książek nie powoduje zmiany formuły na placówkę handlową działającą w instytucji kultury czy ośrodku sportu. Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje także taki sklep z „wypożyczalnią”. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23).
Nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych wynikających z art. 100 § 2 pkt 4 i 6 Kodeksu pracy przekazanie znajomemu dziennikarzowi, w drodze prywatnej korespondencji, fotografii dokumentującej zdarzenie z terenu zakładu pracy, które miało charakter publiczny oraz nie stanowiło tajemnicy pracodawcy. Wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 2021 r. (sygn. akt I PSKP 26/21, OSNP 2022/8/74).
Mimo ustalania planów repertuarowanych na poszczególne sezony artystyczne, nie ma przeszkód prawnych do zatrudniania artystów – co do zasady – na czas nieokreślony, aby mogli w długiej perspektywie czasowej skorzystać (w przypadku nienagannej pracy) z uprawnień pracowniczych. Wyrok Sądu Najwyższego z 24 czerwca 2021 r. Sygn. akt III PSKP 28/21).