Zdarza się, że pracodawcy dokonują błędnej kwalifikacji i zamiast umowy o pracę zawierają z ubezpieczonymi umowę zlecenia. Błędna kwalifikacja może skutkować koniecznością przekwalifikowania umowy zlecenia w umowę o pracę. Może to nastąpić np. w wyniku wyroku sądowego. Jak wówczas postępować przed organem rentowym oraz skarbowym?
Pracownik ma podpisaną umowę na czas nieokreślony na pracownika gospodarczego ośrodka kultury w danym miejscu. W zeszłym roku, tj. w marcu 2023 r., z powodu remontu ośrodka pracownikowi sporządzono aneks w którym dodano mu jeszcze jedno miejsce pracy. W aneksie nie określono czasu, na który zawarto aneks. Nie było bowiem wiadomo, ile potrwa remont. Remont ma się zakończyć 15 sierpnia i pracownik ma wrócić na pierwotn...
Sytuacja wymaga przydzielenia p.o. dyrektora gminnej biblioteki publicznej osobie, która nie jest zatrudniona w jednostce samorządu terytorialnego. Czy w takim przypadku wystarczy samo zarządzenie wójta jako organu prowadzącego GBP czy dodatkowo podpisujemy umowę o pracę z osobą, której powierzamy p.o. dyrektora?
Pytanie dotyczy zatrudnienia obcokrajowca. Chcemy zatrudnić obywatelkę Ukrainy (ur. w 1995 r.) na umowę o pracę w instytucji kultury. Jakie dokumenty powinniśmy od niej otrzymać? Czy świadectwa pracy, dyplomy, zaświadczenia o wykształceniu itp. powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego? Czy umowa o pracę, którą zamierzamy z nią zawrzeć, też musi być w języku ukraińskim?
Bezpośrednio po zakończeniu umowy zlecenia chcemy zatrudnić daną osobę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jak taką zmianę wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek ZUS, jeśli zmiana ta będzie miała miejsce w trakcie miesiąca? Nadmieniam, że zlecenie objęte było ubezpieczeniami.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa